Flyers bortaturné drar igång redan nu på lördag 31/8. Efter tre raka matcher på hemmaplan, såväl nu som gammal, är det dags att åka till Rosta Gärde för att möta upp Örebro Black Knights. 

Likt matchen mot Kristianstad blir detta första gången Flyers får möta ett lag från utanför stockholmsområdet. Den nationella serien i U19 ger möjlighet för våra spelare att matchas mot hela Sverige, något som annars bara görs under turneringar som Dukes Tourney. 

Örebro, med HC Erik Törnblom i täten, kommer senast från en vinst borta mot Stockholm Mean Machines. Säsongen för Black Knights började först nu på hösten, men det har inte hindrat spelarna från att få rutin under våren. Superstjärnor som Anton Bengtsson har lämnat laget för spel på Division 1 i USA. Dock har förstärkning från både Tyresö Royal Crowns och Karlskoga Wolves gett Örebro ytterligare styrka. 

Defensivt kommer matchen att handla om att få bukt på Örebros flexibla anfall. Trots uppställning i klassiskt springrunda 20-personal kommer de flesta spelen genom luften, via QB Joel Isacson. Balansgången mellan att skydda mot springspelet och framgångsrikt försvara bakfältet blir nyckeln. 

Black Knights försvar spelar tungt i mitten. Dusterna kommer att uppstå på linjen, där vi i största mån behöver säkerställa att #1 Valter Ragnesjö ges tid att placera bollen, och att springspelet kan utvecklas som väntat. Förväntan är att behöva kämpa för varje yard. 

Bortamatcher, med långa resor, är alltid spännande för ett lag. Flera timmar av uppbyggd förväntan får utlopp under en förhållandevis kort match. Det ska bli mycket spännande att få följa våra ungdomar imorgon!

Nycklar till matchen:

  • Hantera snabba passar från Örebro
  • Vinna varje enskild block på den offensiva linjen 

Players to Watch:

#31 Carl Levinson, S

#35 Linus Ljungström, LB

Avspark 15:00 Rosta Gärde

Adrian